Hoppa till sidans innehåll

Badminton (herr, singel)


(Officiellt) Student-SM

Spelas i Campushallen, Johannes Magnus Väg, 581 83 Linköping.

Modul A är närmast ingången när en kommer från receptionen i Campushallen.
Bana 1 är närmast omklädningsrummen och bana 2 är närmast läktaren.

Ledarträffen är en obligatorisk genomgång ledd av en person från projektgruppen (eller informerad funktionär) avsedd för aktuella domare och representanter från respektive lag där vi går igenom tävlingsbestämmelserna samt inkomna dispenser som har blivit godkända. Har ni inte möjlighet att närvara vid denna träff förväntas ni ha läst igenom tävlingsbestämmelserna presenterade här på hemsidan under fliken "Tävling". 

 

Grupp A

Namn

Förening

Max Sundqvist

Karlstad Universitets Idrottsförening

Simon Karlsson

Karlstad Universitets Idrottsförening

Regina Zsigmond
(damspelare med dispens)      

LSIF

Erik Reuterhäll

Karlstad Universitets Idrottsförening

 

Grupp B

Namn

Förening

Niklas Johansson                     

Karlstad Universitets Idrottsförening

Felix Ringmyr

Karlstad Universitets Idrottsförening

Carl Olsson

LiThe Syra

Zack Jeppesen

Teknologkårens Idrottsförening Lunds Tekniska Högskola

 

Grupp C

Namn

Förening

Svante Sandblom

Teknologkårens Idrottsförening Lunds
Tekniska Högskola

Loic Linder

JUSA

Albert Moritz

JUSA

Rickard Björkquist   

JUSA

 

Fredag 26 april

Tid

Hemmalag - Bortalag

Plan

Resultat

08.30

Ledarträff samtliga badminton

Modul A

 

11.00

Svante Sandblom - Loic Linder

Modul B, bana 1   

2-0 (21-12/21-17)

12.00

Albert Moritz - Loic Linder

Modul A, bana 1

0-2 (11-21/-14-21

14.00

Carl Olsson - Zack Jeppesen

Modul B, bana 1

0-2 (7-21-7/12-21)

13.00

Albert Moritz - Svante Svanblom

Modul A, bana 2

0-2 (14-21/10-21)

13.00

Rickard Björkquist - Loic Linder

Modul B, bana 1

2-0 (21-7/21-13)

13.00

Zack Jeppesen - Felix Ringmyr

Modul C, bana 2

2-0 (21-14/21-11) 

14.00

Regina Zsigmond - Erik Reuterhäll

Modul A, bana 1

2-1 (21-15/15-21/21-18)

14.00

Max Sundqvist - Simon Karlsson

Modul A, bana 2

2-0 (21-19/21-17)

14.00

Niklas Johansson - Felix Ringmyr

Modul B, bana 1

0-2 (14-21/12-21) 

14.00

Svante Sandblom - Rickard Björkquist

Modul B, bana 2

1-2 (18-21/21-18/15-21)

15.00

Erik Reuterhäll - Max Sundqvist

Modul A, bana 1

2-0 (21-8/21-4)

15.00

Niklas Johansson - Zack Jeppesen

Modul A, bana 2

0-2 (14-21/16-21)

15.00

Carl Olsson - Felix Ringmyr

Modul B, bana 1

0-2 (12-21/10-21)

16.00

Simon Karlsson - Regina Zsigmond

Modul A, bana 1

2-0 (WO)

17.00

Erik Reuterhäll - Simon Karlsson

Modul A, bana 1

2-0 (21-14/21-19)

17.00

Niklas Johansson - Carl Olsson

Modul B, bana 1

2-0 (21-16/22-20)

18.00

Regina Zsigmond - Max Sundqvist

Modul A, bana 1

0-2 (WO)

18.00

Albert Moritz - Rickard Björkquist

Modul B, bana 2

0-2 (9-21/11-21)

Lördag 27 april

Tid

Hemmalag - Bortalag

Plan

Resultat

09.00

Semifinal 1 (Erik Reuterhäll - Zack Jeppesen)

Modul B, bana 1   

2-0 (21-18/21-14)

09.00

Semifinal 2 (Rickard Björkquist - Svante Sandblom)

Modul C, bana 2

2-0 (21-18/21-19)

11.00

Bronsmatch (Zack Jeppesen - Svante Sandblom)

Modul B, bana 1

2-1 (21-18/17-21/21-15)

11.00

FINAL (Erik Reuterhäll - Rickard Björkquist)

Modul C, bana 2

2-0 (21-14/21-16)

16.00

Prisutdelning: badminton, innebandy &
volleyboll

Campushallen

 

 

Inkomna och godkända dispenser

Deltagare Regina Zsigmond har godkänd dispens att få deltaga även i herrklassen då det är få deltagare i damklassen.

 

För frågor, kontakta This is a mailto link.

Uppdaterad: 10 APR 2019 21:53 Skribent: Eva Riddervold Sandberg
Epost: Adressen Gömd

Följ oss på Facebook för att snabbt få uppdateringar under helgen! 

 

 

 

Postadress:
Sveriges Akademiska Idrottsförbund
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765490
E-post: This is a mailto link

Samarbeten